XII Memoriał A. Gołasia

Dla Murowanej Gośliny to już czwarty turniej mający na celu upamiętnienie Arka Gołasia, siatkarza z Częstochowy, który zginął w wypadku 11 lat temu. Nie ma wątpliwości, że rozgrywki i cała impreza przyjęły się fantastycznie i można się o tym przekonać, obserwując - zwłaszcza w finałową niedzielę - pełne trybuny i szał kibiców.

Podczas dwunastej w sumie edycji memoriał po raz drugi zyskał wymiar międzynarodowy (wcześniej gośćmi byli siatkarze ze Słowacji), ale po raz pierwszy zagrali siatkarze spoza Starego Kontynentu. I to był chyba największy magnes tegorocznych rozgrywek, ponieważ bardzo rzadko zdarza się w naszym kraju okazja obejrzenia tak -egzotycznej- drużyny. Wizytę siatkarzy z Japonii przeżywali i kibice (wielu wkuło kilka japońskich słówek: powitania czy odliczanie 1-3), i organizatorzy (spróbujcie wymówić zgrabnie i szybko imiona oraz nazwiska np. Bezeradashiruba Samuerujunioru albo Yusei Yasui). Jedno jedyne nazwisko w składzie drużyny JT Thunders Hiroszima kibice wykrzykiwali bez większego problemu - Bartka Kurka, który właśnie z tym zespołem zaczyna grać. Wrażenia po wizycie japońskiej drużyny- Spokojni, skromni, skupieni, przy siatce sięgający bez problemu równie wysoko, co Polacy (mimo niższego jednak wzrostu). Nasze serca zdobyli w pięć sekund, wymawiając absolutnie doskonale po polsku "dzień dobry". Generalnie Anna Sumelka, królowa polskiej siatkówki i licencjodawca memoriału miała rację, że gra z zespołem z tak daleka będzie ciekawym doświadczeniem i dla kibiców, i dla zawodników.

Obok Japończyków w tegorocznym memoriale zmierzyli się także Lotos Trefl Gdańsk, AZS Częstochowa oraz Łuczniczka Bydgoszcz.

Sobotnie półfinały podgrzały atmosferę mocno - oba mecze rozstrzygnęły się dopiero w piątym secie. W pierwszym sobotnim meczu Lotos Trefl Gdańsk pokonał AZS Częstochowę 3:2. W drugim ubiegłoroczni mistrzowie Japonii JT Thunders Hiroszima pokonali 3:2 Łuczniczkę Bydgoszcz.

W finałowym dniu oba mecze skończyły się takimi samymi wynikami - 3:1. W walce o trzecie miejsce AZC Częstochowa pokonała Łuczniczkę, w zaciętym finale Lotos wygrał z JT Thunders.

Gośćmi dwunastego memoriału byli rodzice Arka Gołasia, jego żona oraz siostra z rodziną, Jacek Olszewski z córką Lilą, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, a także firm, które sponsorowały tegoroczny turniej. Nagrody i puchary w dniu finałów wręczali właśnie wymienieni goście, a także burmistrz Dariusz Urbański, przewodniczący Konrad Strykowski, Anna Sumelka i Arkadiusz Bednarek. Pani Danuta Gołaś podkreślała w rozmowach, że jej zdaniem bardzo ważnym elementem turniejów mających utrzymać pamięć o Arku, są także licytacje, które towarzyszą wszystkim edycjom memoriału w Murowanej Goślinie, a wspierają niepełnosprawne dzieci i młodzież z naszej gminy.

Memoriał poprzedziły (16 września w piątek) tradycyjnie warsztaty siatkarskie dla dzieci z gminy Murowana Goślina. Odbyły się one w piątek 16 września, a prowadzącymi byli trenerzy i siatkarze Łuczniczki Bydgoszcz. Wielkie dzięki Łuczniczko! Dzieciaki z pewnością zapamiętają tę lekcję!

Monika Paluszkiewicz
Zdjęcia: Tomasz Szwajkowski


Wyniki XII Memoriału im. Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie

półfinały:

AZS Częstochowa - Lotos Trefl Gdańsk 2:3 (22:25, 22:25, 25:22, 25:22, 10:15)
MVP meczu - Szymon Romać

Łuczniczka Bydgoszcz - JT Thunders Hiroszima 2:3 (20:25, 25:22, 25:23, 18:25, 10:15)
MVP meczu - Bartek Kurek

finał:

mecz o 3. miejsce: Łuczniczka Bydgoszcz - AZS Częstochowa 1:3 (25:23, 15:25, 16:25, 23:25)
MVP meczu - Tomasz Kowalski

mecz o 1 miejsce: Lotos Trefl Gdańsk - JT Thunders Hiroszima 3:1 (25:21, 25:22, 23:25, 25:19)
MVP meczu - Damian Schulz

Nagrody indywidualne:

Najlepszy libero: Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk)
Najlepszy środkowy: Dmytro Paszycki (Lotos Trefl Gdańsk)
Najlepszy przyjmujący: Yu Koshikawa (JT Thunders Hiroszima)
Najlepszy rozgrywający: Michał Masny (Lotos Trefl Gdańsk)
Najlepszy atakujący: Bartosz Kurek (JT Thunders Hiroszima)
Najlepszy zagrywający: Damian Schulz (LotosTrefl Gdańsk)
MVP: Miłosz Hebda (Lotos Trefl Gdańsk)

Zobacz galerię

WYDARZENIA

III Turniej Champions League Kids Cup

Finały Mistrzostw Powiatu Poznańskiego w siatkówkę

II Turniej Champions League Kids Cup

Champions League Kids Cup

X-Mass Cup

Reiss Cup w Murowanej Goślinie

Kabaret Smile 30.09 w Murowanej Goślinie

Kabaret Młodych Panów - "BOGOWIE"

Jubileuszowa Gala MMA Slugfest 10 w Murowanej Goślinie